Chcete skvělé fotky na svůj blog nebo stránku na sociálních sítích? Stačí k tomu docela málo. Nejvýkonnějším pomocníkem je váš chytrý telefon. Využíváte vestavěný fotoaparát a upravujete fotky pomocí filtrů? Projděte si následujících 11 tipů. Pak čapněte mobil a začněte fotit parádní snímky.
Je to stejné, jako v životě. Přímý kontakt s očima foceného objektu. Držte mobil v úrovni očí člověka. Získáte magnetický obraz a úžasný úsměv. Myslete na to především, když fotíte malé děti nebo zvířata. Objekt se nemusí pokaždé dívat do foťáku. Pohled ve výšce očí vytvoří příjemný osobní pocit, který bude přitahovat zájem diváků.
Příliš vysoko
To je lepší
Naučte se při focení sledovat oblast kolem foceného objektu. Ujistěte se, že z hlavy vaší neteře nevyrůstají žádné tyče a že z jejích uší právě nevyjíždí žádné auto. :) Volte jednoduché, méně výrazné pozadí. Nechte vyniknout neodolatelným výrazům v tváři vašeho dítěte na pozadí rozkvetlých keřů.
Nevhodné pozadí
Tohle je lepší
Jasné slunce vytváří neatraktivní hluboké stíny obličeje. Odstraňte je pomocí blesku, zesvětlete tím obličej. Zapněte blesk pokaždé při focení lidí ve slunečných dnech. Pravděpodobně máte na mobilu možnost volby režimu plného blesku nebo režimu plného záblesku. Pokud je osoba v dosahu 1,5 metru, použijte režim plného záblesku; pokud je dál, využijte režim plného výkonu. Ověřte si vyfocený snímek a vzdálenost případně upravte.
Příliš tmavé
S bleskem lepší
Je-li objekt vašeho foto zájmu menší než auto, udělejte několik kroků blíž, než cvaknete spoušť. Snažte se vyplnit oblast snímku fotografovaným objektem. Nechte detaily vyprávět: zdvižené obočí nebo radostný jas v očích. Nechte si ale takový odstup (1 krok), aby vaše fotka nebyla rozmazaná. (Vzdálenosti nejbližšího bodu ostření ve fotoaparátech chytrých telefonů se liší.)
Dobré
Lepší
Být uprostřed je skvělé třeba, když stojíte na stupních vítězů. Střed ale není tím nejlepším místem pro objekt, který fotíte. Dejte snímku život jednoduchým (jemným) pohybem od středu na stranu. Zahrajte si hru s hledáním vhodné kompozice. Najděte to pravé umístění vašeho objektu, ale pozor. Mobilní fotoaparáty jsou většinou zaostří na střed, proto nezapomeňte poklepnutím na místo objektu na displeji automaticky zaostřit na to správné místo.
Děsná nuda
Mnohem lepší
Pokud se váš objekt nenachází ve středu snímku, musíte zaostřit, abyste doména vašeho snímku nebyla rozmazaná. Můžete to udělat dvěma způsoby. Vycentrujte objekt a vyčkejte, až ho mobil zaostří. Pak jemným pohybem telefonu změňte kompozici a objekt se přesune na stranu. Cvakněte. Druhá možnost je zaostřit ručně lehkým poklepnutím na objekt ve vašem hledáčku, tedy na displeji telefonu. Zjistěte, který způsob pro vás pohodlnější, ale hlavně, který přináší lepší výsledky.
Dívka není ostrá
Toto je skvělé
Častá chyba všech začátečníků: pořizují snímky mimo rozsah blesku. Proč je to špatně? Fotky mimo rozsah blesku jsou tmavé a mají velký šum. Chytré telefony mají stále výkonnější blesky, a přesto jejich rozsah je nejvýše 4,5 metru. Vyzkoušejte si různé vzdálenosti při focení lidí v noci. Aby tváře nebyly přesvícené nebo naopak tmavé. Rozmezí ideálního snímku se bude pohybovat mezi 1,5 až 3 metry – v závislosti na technických parametrech vašeho mobilu.
TIP:
Fotíte noční pohled na rozsvícené město? Blesk vám bude k ničemu. Vypněte ho.
Bez blesku
S bleskem
Světlo (společně s tématem fotky) je nejdůležitějším faktorem pro kvalitu každého snímku. Ovlivňuje podobu všeho, co fotíte. Jasné sluneční paprsky, které dopadají ze strany na tvář vaší babičky, mohou například “vyžehlit” vrásky. Stejně tak dobrý je nápad fotit v měkkém nažloutlém světle. Nelíbí se vám světlo? Přesuňte se nebo otočte focený objekt. Zkuste fotit brzy ráno nebo při soumraku, kdy celá země hraje nádhernými oranžovo-modrými odstíny.
Dobrý
Taky fajn
Je váš mobil napadený jakousi záhadnou horizontální nemocí? Jako by nebylo možné otočit ho o 90 stupňů a fotit přirozené snímky na šířku. Krajinu a lidi foťte raději na šířku. Je to lidskému oku mnohem příjemnější. Obrazový “odpad” nad nebo pod foceným objektem nikoho nezaujmou.
Jsou ale případy, kdy focení na výšku je naopak důležité. Ve vertikálním zobrazení vypadají nejlépe všechny věci (předměty) a vysoké objekty. Od majáku poblíž útesu přes Eiffelovu věž až po hráče basketbalu, který právě zavěsil koš.
Dobré
Lepší
Využijte naplno nástroje, které vám mobil nabízí. Upravujte fotky pomocí barevných filtrů. Nestačí vám ty vestavěné? Instagram je bezplatná sociální síť pro sdílení fotek a nabízí nepřebernou škálu barevných filtrů. Používejte je uvážlivě. Pokud si vyberete oblíbený filtr, vylepšete s ním všechny fotky na váš blog. Ať to má jednotný styl.
Obrázek je ilustrační. Přehled všech Instagram filtrů najdete zde:
Vezměte do rukou kontrolu nad svými snímky a sledujte, jak rychle se vaše fotky zlepšují. Nebuďte pasivním fotografem, staňte se režisérem! Režisér tvoří. Režisér vybral místo: “Všichni jděte ven na zahradu.” Režisér přidal rekvizity: “Děvčata, vezměte si růžové sluneční brýle.” Režisér aranžuje lidi: “Teď se přimáčkněte k sobě a nakloňte k mobilu.”
Nuda
Skvělé
Takže, co teď? Jděte fotit a pochlubte se na webu nebo sociálních sítích.
Zdroj: Kodakmoments.com, úvodní foto od unsplash.com/@wflwong
Publikováno: 14.1.2018